доручек

Пита со корнфлекс

Пита со корнфлекс

Пита со корнфлекс Моето ново откритие на совршенство, на кое бев доста скептична за вкусот…но на крај излезе се совршено! 250 г корнфлекс @vitaminka.mk2 јајца300 г кисело млеко100 мл сончогледово масло @vitaminka.mk200 г дробено сирење2 лажички сол Изматете ги јајцата...

Омлет мафини

Омлет мафини

Омлет мафини 4 јајцасол и бибер1 поголема тортиља1 полна шака ситно сецкан спанаќ100 г шунка50 г кашкавал или сирење2-3 печурки или неколку маслинки Исечете ја тортиљата и наместете ги парчињата во калапите за мафини.Загрејте ја рерната на 180°C.Измешајте ги јајцата...

Врап со пилешко

Врап со пилешко

Врап со пилешко 1 пилешко филе30 гр зелена салата1/2 домат20 гр сос1 тортиља4 парчина чедарСол бибер зачин за скара од витаминка Го зачинувате пилешкото со сол бибер и зачинот за скара од витаминка , го запржувате и оставате да олади. Останатите состојки ги спојувате...

Сукана пита со праз

Сукана пита со праз

Сукана пита со праз Традиционално јадење кое никогаш неможе да се одбие🤗 За тесто потребно е :1 кг. Брашно + 100 гр (за сукање на корите)500 мл. Вода (млака)Половина филџанче масло за јадење Витаминка2 лажичиња сол Витаминка1 лажиче шеќер1 лажиче сув квасец или...