главно јадење

Доматна супа со киноа и наут

Доматна супа со киноа и наут

Доматна супа со киноа и наут Супа од домати 1 тегла пасата1 тегла наут1 ќеса киноа1 литар вода2 лажици сол1 лажица бибер1 лук (ситно исечкан)2 главици кромид (ситно исечкани)2 моркови (изрендани)1 пиперка (исечена)1 лажица црвен пипер Во тенџере, ставете го зеленчукот...

Сендвич со крем салата од јајца

Сендвич со крем салата од јајца

Сендвич со крем салата од јајца Крем салата од јајца 3 јајца (сварени)3 лажици мајонез1 лажица сенф3 парчиња кашкавал3 парчиња мисиркини градисол (бибер)микс салата Во длабок сад ставете ги јајцата и згмечете ги со вилушка. Ставете мајонез, сенф и зачини. Измешајте....

Супа од брокула и тарана

Супа од брокула и тарана

Супа од брокула и тарана Супа од брокула 1 главица брокула1 кромид (ситно исечкан)2 чешниња лук (ситно исечкани)500 грама спанаќсол (бибер, семки од тиква, оригано и зачини по желба) Во тенџере ставете масло да се загрее. Ставете ги кромидот и лукот да се испржат...

Крем туна салата со наут

Крем туна салата со наут

Крем туна салата со наут Совршен протеински ручек готов за 5 минути. 1 конзерва тунапола конзерва наут1 лажица сенфполна лажица посен мајонез или павлака3 лажици сецкани маслинки1 младо кромидче2-3 исецкани кисели краставички1 лажица семки (по желба)сол и бибер по...

Посни такоси

Посни такоси

Посни такоси Брз и многу интересен оброк, кој верувам ќе се допадне секому! 4 тортиљи50 г смоки Стоби Флипс ВитаминкаЗа полнење:МарулаСецкана тунаЗа прелив:3 лажички посен мајонез Витаминка1 лажичка сок од лимон Измелете ги смоките во сецко.Земете една тортиља,...

Посна чорба од леќа

Посна чорба од леќа

Посна чорба од леќа 150-200 гр. Дафинка леќа2 моркови1 пиперка2 компира1 главица кромид1 доматцрвена пиперказачин Дафинкамалку сол2-3 чешниња лукмагдонос Излупете ги компирите и исечете ги на коцки.Исецкајте ги ситно кромидот, пиперката, доматот и морковите.Ставете...

Салата од бел грав

Салата од бел грав

Салата од бел грав 250 гр. грав од Витаминкакромид50 гр. зелена салата20 црни маслинки3 лажици сецкан свеж магдонос1 лимон соксолбибер од Витаминка Измијте ја зелената салата и наредете ги листовите во чинија за сервирање.Сварете го белиот грав во солена вода и...

Посна крем-супа од спанаќ

Посна крем-супа од спанаќ

Посна крем-супа од спанаќ 1 главица кромид2 чешниња лук3 компира400 гр спанаќ1 морков1 пашканатсолбибермагдонос Измијте и исчистите го зеленчукот, потоа исецкајте го во големо тенџере.Додајте вода и варете го зеленчукот околу половина час.Откако ќе се свари, изматете...

Ќофтиња од леќа

Ќофтиња од леќа

Ќофтиња од леќа 1/2 шоља леќа1/2 шоља хељда1/2 шоља морковсредината од 2-3 парчиња стар лебкромид/лук/магдонос/праз по желбасолбиберкаризачин Дафинка Варете ја леќата додека зрното не стане цврсто, отприлика 30 мин и потоа исцедете ја.Измијте ја хељдата и варете ја во...